Ceviz Fidanı Devlet Desteği

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Yalova-1 Ceviz Fidanı

Ceviz Fidanı Devlet Desteği


Ülkemizde, ceviz yetiştiricilerine yerli üretimi desteklemek amacı ile devlet desteği verilmektedir.

Ülkemizde, ceviz yetiştiricilerine yerli üretimi desteklemek amacı ile devlet desteği verilmektedir. Ceviz üretimini arttırmak, ağaçlandırma işlemlerini meyveli çeşitlere yönlendirmek, kırsal alanlarda ekonomiyi güçlendirmek adına verilen ceviz yetiştiriciliği destekleri kredi yada hibe olarak verilmektedir. 

Orman Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ceviz eylem planları çerçevesinde Tarım Bakanlığı tarafından verilen hibe ve krediler, arazinin hazırlanmasından, dikim işlerine, sulama sistemlerinden, fidan desteğine kadar çok genel bir çerçevede değerlendirilmektedir. Devlet tarafından verilen krediler 15 senelik ve çok düşük faizli olup, verildiği tarihten itibaren 15 yıl sonra Ekim ayında bir kerede geri alınacak şekilde tahsis edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar da devlet desteği alan ceviz yetiştiricilerine sulama sistemlerinin kurulması konusunda çok düşük faizli 7 sene vadeli ceviz sulama sistemi kredisi vermektedir. 

Ceviz Yetiştiriciliğinde, devlet desteği başvurusu Tarım İl Müdürlüklerine yada Tarım İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Oluşturulacak ceviz bahçesi için gerekli projelendirmenin yapılmasının ardından, proje detaylı şekilde incelenerek verilebilecek kredi yada hibe değerleri belirlenmektedir. Özellikle çok büyük arazilerde yapılacak ceviz yetiştiriciliklerinde çok iyi fırsatlar ile kredi ve hibe alınabilmektedir. Projelendirmelerin yapılmasının ardından ise ekim yapılacak arazinin büyüklüğü, toprak cinsi göz önüne alınır ve gerekli tüm toprak analizlerinin yapılması gerekir. 

Aşılı ceviz fidanları için devlet, fidan bedelinin yarısına kadar hibe verebilmektedir. Ceviz fidanlarınız için hibe alabilmeniz, ceviz fidanı aldığınız üreticinin oluşturacağı evraklara bağlı olduğundan, desteklemeler konusunda daha öncede tecrübesi olan, gerekli üretici belgelerine ve sertifikalara sahip ceviz fidanı üreticilerinden ceviz fidanı almanız, hibe konusundaki evrak yükünüzü olabildiğinde ortadan kaldıracaktır. Alacağınız hibelerin onaylanması halinde, hibe tutarlarının tarafınıza ödenebilmesi için yaptığınız tüm alımların, ceviz fidanları dahil faturalandırılması gerekir. Faturasız yaptığınız alımlar için hibe desteği almanız mümkün değildir. 

Şu anda her dönüm için 100TL hibe desteği sağlanabilmektedir. Fidan desteğinin yanı sıra belirttiğimiz gibi, dikim ve ekim, arazi hazırlığı, dikenli çit bedeli, 3 yıllık bakım giderleri, canlandırma kesimi, aşı bedeli gibi pek çok farklı işlem içinde destek alabilmeniz mümkündür. 

Firmamız Evren Fidancılık, ceviz fidanının devlet desteklemesi konusunda ihtiyaç duyacağınız tüm gerekli evrakları hazırlayarak size teslim etmektedir. 26 yıllık ceviz fidanı üreticisi olmanın sağladığı deneyim ile hareket eden firmamız, gerçekleştirdiği tüm ceviz fidanı satışlarını destek ve hibelere uygun şekilde gerçekleştirmektedir. 
+90 536 576 03 16