Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Ceviz Fidanı Hakkında

Franguette Ceviz Fidanı

Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ceviz fidanı dikim koşullarının gerekli teknik şartlarda sağlanmaması, ceviz fidanlarının gelişimini ve meyve verimini negatif etkiler.

Ceviz fidanı dikim koşullarının gerekli teknik şartlarda sağlanmaması, ceviz fidanlarının gelişimini ve meyve verimini negatif etkiler. Bu nedenle sağlıklı ve verimli ceviz bahçeleri için ceviz fidanı dikimi öncesi ve sonrası gerekli tüm şartlar sağlanmalıdır. 

Ceviz fidanı dikiminde ilk önce, temin edilen ceviz fidanlarının köklerinin zarar görmediğinden emin olunması gereklidir. Tüplü ceviz fidanlarının dikimi bu konuda daha rahattır. Açık köklü ceviz fidanlarının nakliye yada dikim alanında bekletilmesi sırasında köklerinde zarar oluşabilir. Dikimden önce köklerin kontrol edilmesi , gerekli ise kök budaması yapılması zarar gördüğü tespit edilen fidanların dikilmemesi gerekir. 

Dikim İçin seçilen ceviz fidanına en uygun tozlayıcı seçildiğinden emin olunmalıdır. Tozlayıcının doğru cins olamaması, ismine doğru olmaması, yeterli sayıda ve yeterli mesafe ile dikilmemesi meyve verimini etkiler. Dikim alanı gerekirse krokilendirilmeli ve hangi fidanın nereye hangi mesafe ile dikileceği önceden tespit edilmelidir. 
Dikim alanı, fidanları dikim alanına ulaşmadan önce hazırlanmalı, çukurlar açılmalıdır. Ceviz fidanlarının dikim alanında bekleme süresi minimuma indirilmelidir.  Seçilen ceviz fidanı cinsine göre dikim aralıkları belirlenmeli ve çukurlar buna uygun şekilde açılmalıdır. Büyük taç yapan ceviz fidanları için geniş aralıklar, daha dar taç yapması beklenen cinsler için daha dar dikim aralıkları kullanılabilir. Toprak cinsi ve su tutma özelliği de dikim aralıklarının belirlenmesinde etkilidir. 

Yaptığınız yatırımların ve zamanınızın boşa gitmemesi için ceviz fidanı dikiminde teknik bir ekip ile çalışmak en doğrusudur. Ceviz fidanlarının dikimi yapıldıktan sonra söküm yapılması mümkün olmadığından, dikimden önce gerekli tüm çalışmaların yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Firmamız Evren Fidancılık, dikim konusunda sizlere gerekli tüm teknik desteği sağlayacaktır. 
+90 536 576 03 16